Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı

Ders çalıştığımız ortam verimliliğimiz büyük oranda etkiliyor, dikkatimizi korumamız ve zamanı verimli kullanmamızda etkili oluyor. Bu yüzden çalışma ortamı Ders çalışmaya uygun olmalıdır. Herkesin rahat ettiği ortam şartları farklılık gösterse de temel noktalar verimi olumlu yönde etkilemektedir. Dershane ve kütüphaneler bu uygun ortamı sizlere sunuyor peki ev ortamında nasıl ders çalışabiliriz?

Ayrı çalışma odası

Mümkün ise  ayrı çalışma odasının bulunmalıdır. Ama mümkün değil ise en azından evin bir köşesi ders çalışma alanı olarak düzenlenebilir. Çalışacağınız ortamı düzenlerken şu özelliklere dikkat ediniz.

Çalışma ortamında dikkati dağıtan  TV, bilgisayar, tablet, müzik seti, telefon gibi uyarıcıların olmaması Çünkü bunlar dikkatinizi büyük ölçüde dağıtır, çalışma süreniz uzar ve konuyu tam olarak öğrenmiş olamazsınız. Ders çalışacağınız zaman elektronik aletleri uzağınızda tutun. Bu konu ile ilgili bir diğer durum ders çalışırken müzik dinlemek. Müzik dinlerken daha verimli çalıştığınızı  söylüyorsanız yanılıyorsunuz. Dikkatimizi aynı anda hem müziğe  hem derse verirsek ya çalıştığınız konuya ya da dinlediğiniz müziğe odaklanmamış oluyoruz. İkisini farklı zamanlarda yapmalıyız .Ders çalışmaya ara verdiğinizde müzik dinleyebilirsiniz. Ders çalışırken müzik dinlemek istiyorsanız çalışma ve odaklanmaya yönelik bestelenen sözsüz müzikleri dinleyebilirsiniz

Renklere ve seslere dikkat!

Çalışma ortamınız huzur veren, olumlu yönde etkileyen aydınlık bir renkte olmalı, koyu renkler karamsarlığa sebep olurken aydınlık renkler huzur verir ve gözlerinizi yormaz. Aydınlatmanın gözü yormayacak ya da uyku getirmeyecek düzeyde olmalı. Çalışma ortamında dikkatinizi dağıtacak kişilerin olmaması, sessiz olmalıdır.

Ayrıca odanızda  bir saat bulunmalı. Zaman kontrolü açısından önemli.

Oda ısısının ne çok soğuk ne de çok sıcak olması, çok sıcak odada uykunuzu getirip zinde olmanızı engeller, soğuk oda  konsantre olmanızı zorlaştırır. Çalışma ortamının ders dışı faaliyetlerde kullanılmaması da önemli.

Rahatlık önemli

Ders çalışılan masa ve sandalyenin sizi rahatsız etmeyecek yüksekliğe  sahip olması .Gereğinden yüksek veya alçak masa ,sandalye daha çabuk yorulmanıza ve bedensel sorunlara yol açar. Ayrıca uygun yükseklikte bir masa  dikkatinizi toplamanızı kolaylaştırır. Uzanarak veya kitabı kucağınıza alarak ders çalışmak uygun değildir.

Masanızda sadece çalıştığınız dersle ilgili araç ve gereçlerin bulunması ve masanın temiz ve düzenli olması gerekmektedir. İhtiyacınız olmayan materyaller dikkatinizi dağıtır. Bununla beraber ihtiyacınız olan materyaller de masanızda hazır bulunmalı, sık sık kalkmanıza gerek kalmamalı. Ders çalışmaya başlamadan önce  suyunuzu bile  hazır bulundurun. Bütün bunlar sizi çalışmaya motive eder.

Önce ihtiyaçlarınızı giderin

Çalışmaya başlamadan önce temel ihtiyaçların giderilmesi. Ders çalışma masasında mümkünse bir şey yiyip içmeyin. Ayrıca odanın sık sık havalandırılması gerekmektedir.

Ders çalışmaya ara verdiğinizde televizyon seyretme, sosyal medyaya göz atma, uyuma gibi sizi dersten uzaklaştıracak aktiviteler yapmayın. Bunlar sizi dinlendirmez. Hafif  egzersizler yapabilir, elinizi yüzünüzü yıkayabilir, bir meyve yiyebilir ,kahve ,çay içebilirsiniz, veya hafif müzik dinleyebilirsiniz.

Artık ders çalışmaya hazırsınız 🙂 Eskişehir Data Akademi’yi takip edin, tavsiyelerimizi kaçırmayın!

Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Eskibağlar Mh. Üniversite Cd. No:30/3 Tepebaşı ESKİŞEHİR

0222 323 66 99

Eskişehir Data Akademi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X