DGS
DGS Nedir?

Herhangi bir üniversitenin ön lisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır. Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler bu sınava başvurmalıdır. DGS, 60 matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır. Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır.

Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Puanlamalar Nasıl Oluyor?

DGS’ye başvuran her aday için, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Ön lisans Başarı Puanı (ÖBP)olarak adlandırılan bir puan hesaplanır. ÖBP’lerin hesaplandığı dönemde mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır. Adayların not ortalamaları önce 100’lük sisteme çevrilir. Ardından 0,8 ile çarpılır ve ÖBP puanı elde edilir. Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Ön lisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Ön lisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

DGS’de ek puan  uygulaması yoktur. Sınava girmekle ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Sınav Süresi Sıkıntısı

Sınav süresinin kısa olması öğrencilerinin birçoğunun sınavı tamamlayamamasına sebep olmaktadır. Sınav süresini iyi kullanmak için ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ olarak kaliteli bir eğitim ve sınava dair bir hizmet vermekteyiz.  DGS’ da başarılı olmanın önemli bir kısmı da doğru tercihlerden geçer. Kaliteli rehberlik kadromuzla öğrencilerimizin daima yanındayız. Üniversite hayalleriniz yarım kalmasın. Doğru seçim ve kaliteli kadromuzla tanışın.

ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ olarak DGS eğitimlerinde maksimum 15 kişilik sınıflarda eğitim vermekteyiz. Öğrencilerimize eğitim süresince kullanılacakları DGS materyalleri ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ olarak ücretsiz bir şekilde öğrencilerimize sunulmaktadır. Bu süreçteki materyalleri uzman eğitim kadromuz en güncel ve verimli kaynakları yayın evlerini tek tek inceleyerek belirlemektedir. Bunların yanı sıra Data Akademi bünyesinde Türkiye genelinde 12 adet ücretsiz deneme sınavı yapılacaktır.

ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ’de ders saatlerine ek olarak yıl boyunca ekstra soru çözümleri de yapılacaktır. Ayrıca dersleriniz bittikten sonra sizleri hemen bırakmıyoruz. Derslerin sonunda bir de deneme kampımız olacak.

Evinde ders çalışırken odaklanamayan, bu konuda sıkıntı çeken öğrencilerimizi de unutmadık :). ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ bünyesinde bulunan çalışma odalarımızda dilediğiniz kadar ders çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X