KPSS'de Eğitim Bilimleri Nasıl Çalışılır

Eskişehir Data Akademi hangi derse nasıl hazırlanmanız gerektiğini sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Karşınızda Eğitim Bilimleri dersi! KPSS’de Eğitim Bilimleri Nasıl Çalışılır? Size oldukça yardımcı olacak bir içerik 🙂

EĞİTİM BİLİMLERİNE  NASIL HAZIRLANMALI VE ÇALIŞILMALI  ?

Eğitim Bilimlerinde;

1- Gelişim Psikolojisi,
2- Öğrenme Psikolojisi,
3- Program Geliştirme,
4- Rehberlik,
5 -Sınıf Yönetimi,
6- Materyal Tasarımı,
7 -Ölçme ve Değerlendirme olmak üzere 8 farklı dersten sınava tabi tutuluyoruz.

Eğitim Bilimleri sorularına baktığımızda zorluk derecesi en yüksek sorular genellikle ;

  • Program Geliştirme,
  • Öğretim Yöntem ve Teknikleri,
  • Ölçme ve Değerlendirme  derslerinden gelmektedir.

Çok fazla konunun olması, sınavın öğleden sonra yapılması gibi sebeplerle adaylar sınavda zorlanmaktadır. Doğru çalışma yöntemini uyguladıktan konuları bitirmek, sınava eksiksiz hazırlanmak o kadar zor değildir.

Önce Program!

Her sınavda olduğu gibi Eğitim Bilimlerinde de dersleri çalışmaya başlamadan önce mutlaka program yapmalısınız. Programlı gitmek başarınız artması açısından çok önemlidir. Program yapamıyorsanız  dersleri kendi arasında sıralamanız gerekmektedir ve mutlaka bu sıralamaya göre çalışmalısınız. Örneğin; Gelişim psikolojisi bölümü bitirmeden asla “öğretim yöntem ve teknikleri” bölümüne geçilmemelidir, hem dersleri anlamada zorlanırsınız hem de zaman kaybı olacaktır.

Tüm derslerde olduğu gibi Eğitim Bilimlerinde de konuları bitirmek yetmez, başarıya ulaşmanın en önemli noktası bol test çözmek. Konudan ziyade soru çözmeye daha çok vakit ayırmanız net sayınızı yükseltecektir. Bitirilecek konu sayısı fazla olduğu için zamanı çok iyi kullanmalısınız. Konu çalışırken not alarak çalışmalısınız. Daha sonra tekrar yapabilmeniz için notlarınızı kullanabilirsiniz . Bol bol tekrar etmek çok önemli.Sınava hazırlanmaya sınav tarihine yakın asla başlamayın, 6-7 aylık bir çalışma dilimi ayırmalısınız.

Hangi Sıralama?

Eğitim Bilimleri çalışırken aşağıdaki  ders sıralamasıyla çalışmanız veriminizi arttıracaktır;

1-Gelişim Psikolojisi

2-Öğrenme Psikolojisi

3-Program Geliştirme

4- Öğretim Yöntem ve Teknikleri

5 -Rehberlik

6- Sınıf  Yönetimi

7- Materyal Tasarımı

8- Ölçme ve Değerlendirme

Bu sıralamayla konuları kavraması kolaylaşır ve konular  arasında bütünlük sağlanmış olur.

Son Olarak…

Düzenli çalışmak, sık tekrar etmek, bol test çözmek ,geçmiş yıl sorularını çözmek ne kadar önemliyse uyku düzeni, sosyal yaşam da o kadar önemlidir. Bol bol deneme sınavı çözün, çıkmış sınavları çözün. Deneme çözerken sabah KPSS Genel Kültür Genel Yetenek çözüp öğleden sonra Eğitim Bilimleri çözmeye alışın. Bedeniniz buna alıştığında sınavda rahat edeceksiniz.

Eskişehir Data Akademi sizler için programlar hazırlamaya, sizlere yol göstermeye devam edecek. Kaçırmamak için bizi takip edin. 🙂

Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Eskibağlar Mh. Üniversite Cd. No:30/3 Tepebaşı ESKİŞEHİR

0222 323 66 99

Eskişehir Data Akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X