KPSS'de Vatandaşlık Dersine Nasıl Çalışılır?

Eskişehir Data Akademi olarak KPSS’ye hazırlanan öğrencilere sınavda sorumlu oldukları derslere nasıl çalışmalarının doğru olacağını anlatan, bu konuda öğrencilerin kendilerini geliştirmesini sağlayan içeriklerimize devam ediyoruz. Sıradaki konumuz Vatandaşlık. Eskişehir Data Akademi‘nin değerli Vatandaşlık dersi öğretmeninin hazırlamış olduğu KPSS’de Vatandaşlık Dersine Nasıl Çalışılmalı? isimli içeriğimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Niçin devlet memurluğu ?
  1. İş garantisi olan bir alan
  2. Ücretler yüksek
  3. Geniş sosyal haklar
  4. Ve en önemlisi GÜVENCE..

İnsanları devletin çatısı altında çalışarak hayatlarını , yaşam tarzlarını aynı seviyede tutacaklarından emin olmaları…

VATANDAŞLIK DERSİ İÇERİĞİ

Temel hukuk bilgileri  ile vatandaşın yaşadığı toplumda haklarının neler olduğunu anlatan 3 temel organımız olan Yasama, Yürütme ve Yargının içeriğinden bahseden, memuriyet kısmının ele alındığı  İdare Hukukunu içine  alan bir derstir.

VATANDAŞLIK NASIL ÇALIŞILMALI?

Kesinlikle yoruma dayalı olamayan, net hukuk bilgilerinden oluşan bir ders olduğu, öğrenci arkadaşlarımızın yorum katmadan, kesin  ve net bilgi içeriklerini kavrayarak ders çalışma şekli benimsemeliler. Uzun ezberlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.Net ve öz bilgiler ışığında konu çalışmaları yapıp mutlaka arkasından çözümü ile desteklenmelidir.

YORUM YOK- HUKUK NETTİR

EN ÇOK YAPILAN HATALAR

Bilinmeyen kelime dağarcığı ve hukuki terimleri fazla olan konu anlatımlarımızda öğrenci arkadaşlarımızın bilmedikleri kelimelerin anlamlarında tahmin yürüterek soruya çözüm üretmemeli. Yoruma dayalı olmayan bir derse öğrenci yorumlarını  katarak soru çözümü yapmamalı. Bilgiden emin olunmadan asla soru çözümü yapılmamalı.

TAVSİYELER

Kesinlikle yorum yapılmadan soru çözümü yapılacak bir ders,

  • Ezberden uzak durun..
  • Kısa net bilgilerle konuları kavrayın…
  • Hukuki terimelerin anlamını bilmiyorsak soru çözümü yapmayın…
GÜNCEL BİLGİLER

Güncel bilgiler nasıl çalışılır ?

Gündem, gün içinde belirli bir zaman dilimi ayrılarak her gün mutlaka takibe alınmalı…

Hayatımızın tamamen içinde yer alan akıllı telefonlarımıza güncel bilgileri düzenli olarak telefonlarımıza bildiren ve her yerde çok rahat takibini yapabileceğimiz programlardan yararlanabiliriz.

Güncel bilgiler  vatandaşlık dersi gibi oturup ders çalışılarak başarılı olunacak bir alan değildir. Televizyon , haber programları, gündem ve özellikle internet ortamındaki paylaşımlara göz gezdirmelerle  başarılı olunacak bir alandır.

Son olarak tavsiyelerimiz,

Vatandaşlık  9 sorudan oluşan bir bölümdür. Kitapçığın sonunda yer alması, sınav stresi ve zaman probleminin  yaşandığı bir sınavda ihmal edilen, soru sayısının azlığı ile hafife alınan bir ders olarak düşünmek çok büyük hata olacaktır.

EN NET SORU VATANDAŞLIKTAN GELİR!

Konusu az olan bu ders için bu sorular kesinlikle kaçırılmamalıdır. Bilgisi net , cevabı net bir derstir, asla göreceli değildir ,yoruma açık bir ders değildir.

Eskişehir Data Akademi, sizlere eğitimler konusunda olduğu gibi rehberlik konusunda da yardımcı olmaya devam edecek. Eskişhir Data Akademi‘nin sizler için hazırladığı haberlerden uzak kalmamak için bizleri aşağıdaki kanallardan takip edebilirsiniz.

Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Eskibağlar Mh. Üniversite Cd. No:30/3 Tepebaşı ESKİŞEHİR

0222 323 66 99

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X