Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılmalı

Ramazan ayı yaklaşıyor ve birçok öğrenci ramazan ayında nasıl ders çalışacağını düşünüyor. Eskişehir Data Akademi size bu konuda da destek oluyor. Ramazan ayında nasıl ders çalışılmalı? İşte bu sorunun cevabı.

1-Beslenmeye dikkat etmeliyiz

Oruçluyken aç kaldığımız süre çok uzun olduğu için beslenme uzmanlarının bu yöndeki tavsiyelerini dikkate almalıyız.

İftar vaktinde çok fazla yemek yemekten kaçınmalıyız. Midemizi yediklerimizi hazmetmek için çok fazla yormamalıyız. Çok fazla yemek yediğimiz zaman vücudumuz enerjiyi midemizdekileri hazmetmek için harcayacak ve yorgunluk çökecek ,algımızı düşürecek.

Abur cubur ve gazlı içeceklerden uzak durmalıyız. Uzmanlar iftar ve sahur arasında 1,5-2 litreye kadar su içilmesinin yeterli olacağı düşüncesindeler , bedeninizi susuz bırakmayın!

Ramazan ayı demek tatlı demek, çok fazla tatlı tüketiminden kaçının. Hem gün içerisindeki susuzluğunuzu artırır hem de oruçlu iken kan şekerinizi düşürür. Gün içinde enerjiniz tükenir. Tadımlık olarak bir küçük porsiyon hafif tatlılar alabilirsiniz. Ağır tatlılar yerine meyve yemeyi tercih edin.

Yine uzmanlar iftarda yemeğe çorba ile başlamayı ve sonrasında ara verip diğer yemekleri az az ve zamana yayarak tüketmemizi öneriyor.

2-Çalışmalarımı nasıl planlayacağım?

Ramazan ayı devam ederken elbette ki iş, okul ve kurs hayatımız devam etmekte ve Ramazan ayına göre revize etmemiz gerekiyor, bazı fedakarlıklar yapmalıyız, bir iş, okul veya kursun düzenini değiştirmek mümkün olmasa da yediklerimizden, uykumuzdan , sosyal hayatımızdan fedakarlıklarda bulunup bu süreyi verimli hale getirmeliyiz .

Oruçlu iken gündüz ders çalışamıyorsanız çok hafif ve sağlıklı bir iftardan sonra çalışıp sonra sahura kadar uyuyabilir ve yine hafif ve sağlıklı bir sahur yaptıktan sonra yine birkaç saat ders çalışabilirsiniz.

Eğer iş, okul vs gitmiyorsanız yani Ramazan ayını evde geçirip ve ders çalışıyorsanız sahurdan sonra  ders çalışmayı uzatabilirsiniz.

Gündüz oruçlu iken ders çalışabilecek olan arkadaşlar ise sağlıklı sahur şartıyla, sabah erken saatlerde ve öğlen olmak üzere sessiz bir ortama çekilerek ve çok fazla oruçlu olduğunuzu düşünmeden çalışmanız gerekmektedir. İftara saatler kala çalışmanızı çok tavsiye etmiyoruz, çünkü vücudunuz çok halsiz, duygu durumunuz açlığın etkisiyle gergin olacaktır. Enerjini varsa, çalışmak istiyorsanız ezber gerektirmeyen, tekrar niteliğinde çalışma, çözümlü sorulara bakmak, eksik olduğunuz konular ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Sağlıklı bir iftardan sonra çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

3.Uyku düzeni nasıl olmalı?

Ramazan ayında uyku düzenimizde değişiyor, kendi iş, okul vs. durumuza göre uyku düzenimizi oturtup, gece uykusunu alıp hatta mümkünse gece uykusu kadar dinlendirici yarım saatlik öğle uykusu sizi ayakta tutacaktır. Üzgünüm ki uyku süremizi Ramazan ayı bitene kadar kısa tutmamız gerekiyor .

Eskişehir Data Akademi’nin sizler için tavsiyeleri, programları ilerleyen zamanlarda devam edecek. Kaçırmak istemiyorsanız aşağıdaki kanallardan bizi takip edebilirsiniz.

Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Eskibağlar Mh. Üniversite Cd. No:30/3 Tepebaşı ESKİŞEHİR

0222 323 66 99

Eskişehir Data Akademi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X