TOEFL

Test of English as a Foreign Language, yani kısa adı ile TOEFL, İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanmanızı ve anlamanızı ölçen bir sınavdır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi akademik görevlerinizi yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi denetler.

TOEFL’a Kimler Girebilir?

TOEFL’a Upper Intermediate ya da üstünde olan ve yüksek öğretim eğitimi almak isteyenler, burs ve sertifika adayları, seviyesini görmek isteyenler, vize başvurusu yapanlar ve göçmenlik bürolarından oturma veya çalışma izni çıkarmak isteyenler katılmaktadır. Dünyada 35 milyondan fazla kişi TOEFL’a girmiştir.

TOEFL Nerelerde Geçerlidir?

TOEFL, dünyada 150’dan fazla ülkede, 10.000’den fazla üniversite, ajans ve kurumda geçerli kabul edilmektedir. TOEFL yılda 50’den fazla yapılmaktadır. Sınava dilediğiniz kadar katılabilirsiniz. Fakat iki sınav arasından 12 gün geçmesi gerekmektedir. Yani halihazırda bir randevunuz varsa 12 günlük süreç içerisinde yeni bir randevu alamazsınız. Her sınav için ayrı bir ücret ödenmektedir.

Sınav Neleri Kapsar?

Sınav sırasında, aşağıdakiler gibi İngilizce iletişim becerilerinizi birleştiren görevleri yerine getirmeniz istenir:

  • Bir soruya yanıt olarak okuma, dinleme ve ardından konuşma
  • Bir soruya yanıt olarak dinleme ve ardından konuşma
  • Bir soruya yanıt olarak okuma, dinleme ve ardından yazma

Sınavda okuma için 60-80 dakika içerisinde 36-56 soru (Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.), dinleme için 60-90 dakika içerisinde 34-51 soru (Konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.) çözmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında 10 dakikalık bir ara uygulanır ve ikinci kısım başlar. İkinci kısımda konuşma için 20 dakikada 6 görev Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.), yazma için ise 50 dakikada 2 görev (Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.) yapmanız beklenir.

Değerlendirmeler

Sınav 120 puan üzerinden değerlendirilir. Her bölüm 30 puan üzerinden ele alınır. Sınavda dinleme kısmı için Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve Avustralya aksanları kullanılmaktadır.

Eskişehir Data Akademi’de TOEFL Eğitimleri

ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ’de TOEFL dersleri özel ders olarak birebir şeklinde verilmektedir. Tamamen sizin ihtiyaçlarınıza uygun, eksik olduğunuz yönlerinizi geliştirmeye yönelik bir eğitim uygulanır. TOEFL eğitimlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için sizleri ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ’ye bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X