Yan Diller

Dünya üzerinde yabancı dil olarak sadece İngilizce konuşulmuyor. Birçok dilde eğitim ihtiyaçları var. Örneğin Rusça, Almanca, İspanyolca, Korece, yabancılar için Türkçe gibi birçok dil eğitim programı ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ’de bulunmaktadır.

Almanca

Örneğin Almanca. Birçok kişi İngilizceden sonra Almanca eğitimi talep ediyor. Bunun birkaç sebebi var. Birincisi ülkemizin bulunmuş olduğu coğrafi konum.  Ülkemizde birçok kişinin Almanya’da tanıdıklarının olması bile Almanca için gelen talepler arasında. Bunun yanı sıra orada eşi, çocuğu bulunan vatandaşlarımızın orada yaşamak istemeleri durumunda Aile Birleşimi Sınavına sınavına girmeleri gerekiyor ve bu sınavda, sınava giren adaylardan temel düzeyde Almanca bilgisi isteniyor. Bunun yanı sıra mesleği mühendis olanların da tercih ettiği diller arasında yine Almanca karşımıza çıkıyor. Bunlar gibi sebepler Almanca’nın yan dil olarak en çok tercih edilen diller arasına girmesini sağlıyor.

Rusça

İkinci bir örnek ise Rusça. Yine ilk olarak karşımıza çıkan etmen coğrafi konum. Fakat bunun yanında gelişen turizm sektörü de oldukça önemli. Rus turistlerin Türkiye’ye tatil zamanlarında akın akın gelmelerinden kaynaklı özellikle tatil bölgelerinde Rusça’ya karşı bir ihtiyaç söz konusu oluyor. Otel çalışanlarının, çevre esnafın Rusça bilmesi, Rusça bilmeyenlere göre daha da avantajlı durumda olmalarını sağlıyor. Ayrıca iki ülke arasında olan ticari ilişkiler de yine Rusça’ya olan ilginin artmasın sağlıyor.

İspanyolca

Bir örnek de İspanyolca’dan. İspanyolca son dönemlerde oldukça revaçta. Birçok insanın ilgisini çeken, hızlı konuşmalarla dikkatleri üzerine toplayan bir dil İspanyolca. Hal böyle olunca İspanyolca’ya olan talep de artıyor.

Korece

Son olarak ilginç bir örnek vermek istedik. Korece! Evet, Korece ülkemizde son birkaç yılda oldukça talep alan diller arasında. Bunun en büyük ve en ilginç etkisi ülkemizde Kore dizilerinin oldukça kalabalık bir kesim tarafından izleniyor olması. Korece eğitimi alanların genelde isteği bu yönde. Birçok insan “Çok karışık alfabe kullanıyorlar, anlaması çok zor.” Gibi bir ön yargıya kapılıyor ve ilk hatayı burada yapıyorlar. Aslında Kore alfabesinin çok basit bir mantığı var ve bunu anladıktan sonra Korece’yi rahatlıkla anlayabileceksiniz.

Bu tarz yan diller eğitimlerini gerek grup dersi olarak, gerekse özel ders olarak verebiliyoruz. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri ESKİŞEHİR DATA AKADEMİ’den öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X